Esencjalista | Greg McKeown | Biznes
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
 
Cześć i czołem!

Dzisiaj nauczysz się jak robić mniej i osiągać DUŻO więcej.

Zapraszam ⬇️


Jednozdaniowe podsumowanie:

Esencjalizm pokazuje nowe podejście do produktywności i życia poprzez umożliwienie Ci bycia niezwykle selektywnym w kwestii wyboru istotnych rzeczy, a następnie pozbycia się wszystkiego innego.

Kim jest autor:
Grego McKeown:

  • CEO McKeown Inc. Jego klienci to: Adobe, Apple, Google, Facebook, Pixar, Salesforce.com, Symantec, Twitter, VMware i Yahoo!
  • Znakomity mówca, który przekazuje swoją wiedzę na temat znaczenia esencjalizmu w życiu i biznesie na całym świecie.
  • Jego książka "Esencjalista" została uznana przez Goodreads za najlepszą książkę o przywództwie i sukcesie jaką można przeczytać.
  • Należy do najpopularniejszych blogerów w serwisie "Harvard Business Review" oraz znajduje się na liście wpływowych ludzi (Influencers) serwisu LinkedIn.

Czego się dowiesz:

  • Jak przestać być wiecznie zajętym.
  • Jak sprawić, aby inni ludzie nie kradli Twojego czasu.
  • Jak przestać czuć się przepracowanym i mało użytecznym.
  • Jak systematycznie i metodycznie rozpoznawać rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze.
  • Jak odzyskać kontrolę nad dokonywanymi wyborami dotyczącymi najcenniejszych zasobów - czasu i energii.

Kluczowe lekcje:
  • Zarówno nierobienie niczego, jak i robienie wszystkiego to oznaki wyuczonej bezradności.
  • Krótka i zwięzła definicja esencjalizmu brzmi: mniej ale lepiej.
  • Oceń daną rzecz / przedsięwzięcie w skali od 1 do 100%. Wszystko to, co ocenisz na mniej niż 90%, potraktuj jak 0% i odpuść.
  • Jeśli planujesz jakieś działanie, zawsze dodaj do niego bufor w postaci dodatkowych 50% czasu, którego potrzebujesz na jego realizację. W ten sposób będziesz mógł działać swobodnie, nawet jeśli pojawią się jakieś przeszkody.

ESENCJALISTA

Jeśli pozwolisz sobie na to, aby nie robić wszystkiego i nie godzić się na wszystko to, o co Cię ktoś poprosi. Będziesz w stanie osiągnąć wybitne wyniki w sprawach naprawdę istotnych.

A teraz odpowiedz sobie szczerze:
  • Ile razy zdecydowałeś się spełnić kogoś prośbę, nawet się nad nią nie zastanawiając?
  • Ile razy żałowałeś, że zgłosiłeś się do jakiegoś zadania lub projektu i zastanawiałeś się, co Cię do tego podkusiło?
  • Jak często mówisz "tak", aby: uniknąć kłopotów, nie zrobić komuś przykrości albo dlatego, że "tak" stało się Twoją automatyczną odpowiedzią.

Zadanie dla Ciebie: Odpowiedz na poniższe pytania:

  • Czy kiedykolwiek czułeś, że pracujesz za dużo, a jednocześnie Twoje umiejętności nie są właściwie wykorzystane?
  • Czy kiedykolwiek czułeś się turbo zajęty, ale nieproduktywny?
  • Czy nie masz wrażenia, że jesteś w ciągłym ruchu, ale zmierzasz donikąd?
  • Czy kiedykolwiek stwierdziłeś, że jesteś coraz lepszy, w coraz mniej istotnych sprawach?

Jeśli odpowiedziałeś na którekolwiek z powyższych pytań brzmiała "tak", Twoim ratunkiem może być wejście na drogę esencjalizmu.

Krótka i zwięzła definicja esencjalizmu brzmi: weniger aber besser, czyli mniej ale lepiej. Droga do esencjalizmu to nieustanne dążenie do urzeczywistnienia tej zasady, która będzie wymagać od Ciebie dużej dyscypliny…

Nie chodzi w niej o dotrzymywanie postanowień noworocznych, zmniejszanie czasu spędzanego na sprawdzaniu poczty, czy ciągłe mówienie "nie". Chodzi w niej o to, aby na chwilę się zatrzymać i zadać pytanie,  czy nasze wysiłki i zasoby faktycznie są skierowane na właściwe rzeczy.

Już rozumiesz?

W esencjalizmie nie chodzi o to, aby robić więcej, tylko jak robić właściwe rzeczy.
Liczy się jak najmądrzejsze inwestowanie swoich zasobów w celu osiągnięcia jak najbardziej wartościowych wyników poprzez robienie tylko tego, co istotne.



Paradoks Sukcesu

Wielu inteligentnych ludzi zostaje pochłoniętych i przytłoczonych oczekiwaniami otoczenia. Wpadają w śmiertelną pułapkę tego, co nieistotne.  

Czy potrafiłbyś teraz wybrać tylko jedną ważną rzecz i skupić się tylko na niej?

Niestety, ale sporo osób ma problem z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. Jedną z przyczyn jest to, że nasze społeczeństwo karze za dobre zachowania (mówienie "nie") i chwali za złe (mówienie "tak").

Zauważ, że odmowa bywa niezręczna, a zgoda spotyka się z uznaniem. Stąd bierze się zjawisko, które autor nazywa paradoksem sukcesu. Składa się ono z 4 faz:

  1. Kiedy masz jasny cel, możesz osiągnąć sukces w swoich dążeniach.
  2. Po osiągnięciu celu zyskujesz renomę osoby, do której można się zwrócić o pomoc. Stajesz się osobą, która zawsze jest gotowa pomagać innym. Przed Tobą zaczyna pojawiać się coraz więcej możliwości i okazji.
  3. Kiedy masz do wyboru coraz więcej możliwości i okazji, za którymi tak naprawdę kryją się żądania dotyczące udostępniania Twojego czasu i energii, rozpraszasz się coraz bardziej i rozbijasz swoją uwagę.
  4. Zaczynasz zaniedbywać to, na co w innej sytuacji kierowałbyś całą swoją uwagę. Co przyczynia się do utraty jasności celu, dzięki któremu ten sukces osiągnąłeś.

Dlaczego Nieesencjalizm Jest Widoczny Wszędzie?

To skutek kumulacji kilku trendów. Autor wymienia kilka z nich:

  • Zbyt duża ilość opcji do wyboru - żyjemy w czasach, w których liczba dostępnych opcji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwszy raz w historii ludzie muszą zarządzać sobą, ale nie są do tego kompletnie przygotowani.
  • Zbyt duża presja społeczna - wzrosła także siła i liczba zewnętrznych źródeł nacisku na nasze decyzje. Dzisiejsza technologia ułatwia wszystkim wyrażenie opinii na temat tego, na czym powinniśmy się skupiać. A więc nie chodzi tyle o natłok informacji, co natłok opinii.
  • Panujące przekonanie, że można mieć wszystko - przez wykładniczy wzrost opcji do wyboru oraz oczekiwań, ludzie próbują pomieścić w swoim zajętym życiu jeszcze więcej rzeczy. Na skutek czego powstają korporacje, w których dyskutuje się o work-life balance, oczekując jednocześnie, że pracownicy będą dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok… Ludzie życie wypełnia się z czasem podejmowanymi w dobrej wierze zobowiązaniami i decyzjami, na których wykonanie się zgadzamy. Większość uwięzi Cię bezterminowo - bez odpowiedniego systemu nigdy nie pozbędziesz się tego balastu.

Zadanie dla Ciebie: Zanim zdecydujesz się powiedzieć "tak" i przyjąć kolejne zobowiązanie, zadaj sobie pytanie:

Czy dana czynność przyczynia się w najwyższym możliwym stopniu do osiągnięcia Twojego celu?

Jeżeli odpowiedź brzmi nie, taka rzecz zalicza się do eliminacji.

Jak Myślą Esencjaliści?

  1. Indywidualny wybór: sam podejmujesz decyzje dotyczące tego, czemu poświęcasz swój czas i energię. Tylko i wyłącznie Ty jesteś za to odpowiedzialny. Bez tego nie można mówić o żadnych wyborach.
  2. Wszechobecność szumu: niemal wszystko wokół Ciebie jest szumem… a tylko nieliczne rzeczy mają prawdziwą wartość. To uzasadnienie poświęcania czasu tylko na wybieranie najważniejszych rzeczy. Ponieważ niektóre zadania są o wiele ważniejsze od innych, warto poświęcić czas na ich wyszukiwanie.
  3. Rzeczywistość wyboru: po zaakceptowaniu rzeczywistości wyboru przestaniesz się zastanawiać nad tym, jak sprawić, aby wszystko dobrze działało. Zaczynasz zadawać sobie bardziej szczere pytanie: "Jaki problem chcę rozwiązać?".

Dopiero kiedy to zrozumiesz, będziesz mógł działać jak prawdziwy esencjalista.

Gdy to zrozumiesz i zaakceptujesz, metoda opisana w dalszej części tego opracowania będzie Ci się wydawać naturalna i instynktowna. Składa się ona z trzech prostych kroków:

Krok 1: Eksploracja 🔎

Esencjaliści (o ironio) rozważają więcej opcji niż zwykli ludzie. Systematycznie badają i oceniają kilka możliwości, zanim wybiorą tą właściwą. Nie szukają mnóstwa dobrych okazji lecz możliwości zmaksymalizowania własnej użyteczności: chcą robić właściwe rzeczy we właściwy sposób we właściwym momencie.

Krok 2: Eliminacja ❌
Wyeliminowanie nieważnych rzeczy polega na mówieniu ludziom "nie". Wymaga opierania się oczekiwaniom społecznym. Tylko w ten sposób staniesz się naprawdę efektywny.

Krok 3: Działanie ✅
Usuwanie przeszkód i dbanie o to, aby działanie wymagało jak najmniej wysiłku. Zamiast wymuszać działanie, esencjalista poświęca zaoszczędzony czas na stworzenie systemu usuwania przeszkód i jak najłatwiejszego ułatwiania działania.


Potęga Wyboru

Chociaż nie zawsze mamy kontrolę nad swoimi decyzjami, to zawsze mamy kontrolę nad tym, które spośród nich wybierzemy. Jeśli zrezygnujesz z opcji wyboru, to ktoś lub coś podejmie go za Ciebie.

"Zdolności wyboru nie można nikomu zabrać ani też nie można jej dobrowolnie oddać - można o niej tylko zapomnieć".

Aby stać się esencjalistą, musisz mieć pełną świadomość zdolności wybierania.

Zawsze posiadasz jakiś wybór, dlatego zacznij podejmować decyzje i cieszyć się nimi. Tylko i wyłącznie Ty powinieneś decydować o swoim życiu, w przeciwnym razie ktoś zadecyduje o wszystkim za Ciebie… Kiedy zapominasz o swojej zdolności wyboru, stajesz się bezradny.
Zadanie dla Ciebie: Odpowiedz sobie na pytanie: "Gdybym mógł w tej chwili robić w życiu tylko jedną rzecz, co by to było?".



Chwila na zagadkę 🧐

Przez kogo i jak w 2012 roku został wyróżniony autor Esencjalisty - Greg McKeown?

Odpowiedź znajdziesz na końcu maila :)

Kompromis: Który Problem Wolisz?

Pewnie kiedykolwiek spotkałeś na swojej drodze kogoś, kto zawsze próbuje wcisnąć jeszcze jedną rzecz do swojego harmonogramu. Nawet jeśli za 10 minut ma ważne spotkanie i potrzebuje ich na dojście, to w międzyczasie odpowie jeszcze na kilka maili przed dojściem do biurka…

Ten typ ludzi posługuje się logiką pomijającą konieczność dokonywania wyborów i  myśli, że jest w stanie zrobić wszystko…. Człowiek myślący w ten sposób zapewne spóźni się na spotkanie.

Pamiętaj: Niemalże zawsze skorzystanie z jednej możliwości oznacza odrzucenie kilku kolejnych! Musisz zaakceptować to, że kompromisy i wybory w życiu osobistym, jak i zawodowym są niezbędne.

Zastanów się, jakiego wyboru chcesz dokonać. Pomyśl o tym, w czym jesteś w stanie osiągnąć wielki sukces.


Zobacz To, Co Naprawdę Ważne

Czy kiedykolwiek bombardujący Cię zewsząd natłok informacji przytłoczył Cię i uniemożliwił skupienie? Czy kiedykolwiek dopadło Cię to cholerne uczucie niepewności co do tego, na czym powinieneś się skupić?

Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi chociaż raz "tak", to kolejna umiejętność esencjalisty może okazać się dla Ciebie bardzo cenna:

  1. Szukaj fascynującego - nie jesteśmy w stanie analizować wszystkich informacji, które docierają do nas przez całe życie. Określanie tego, co naprawdę warto badać, wymaga dyscypliny i filtrowania (często) sprzecznych ze sobą faktów. Esencjaliści są świetnymi słuchaczami i obserwatorami. Czytają między wierszami - słyszą to, czego się nie mówi.
  2. Prowadź dziennik - my ludzie mamy tendencję do zapominania o różnych rzeczach. Robimy to niezwykle łatwo. Niech Twój dziennik posłuży Ci jako kopia bezpieczeństwa danych, które przechowujesz w swoim mózgu. W kontekście prowadzenia swojego dziennika stosuj zasadę "mniej znaczy lepiej" - unikaj obszernych elaboratów. Uchwyć istotę zdarzeń - pomyśl o streszczeniu dnia / tygodnia / życia. Wyznacz jeden dzień w tygodniu, w którym odczytasz zapiski z całego tygodnia.
  3. Wyrusz w teren - udając się w dane miejsce i badając dokładnie problem, możesz doprecyzować zadanie i skupić się na najważniejszych sprawach. Co pozwoli Ci spojrzeć na dany problem z innej perspektywy i znaleźć jego najlepsze rozwiązanie.
  4. Zwróć uwagę na konkretne szczegóły - dotarcie do sedna sprawy wymaga dokładnej znajomości: tematu; kontekstu; jego miejsca w świecie; relacji z innymi dziedzinami. Zawsze szukaj nowego spojrzenia na daną historię, które pozwoli Ci spojrzeć na nią w zupełnie innym świetle.
  5. Precyzowanie pytań - unikanie trudnych pytań jest kuszące, ponieważ łatwiej udzielić na nie ogólnikową odpowiedź. Dużo ciężej odpowiada się nam na sprecyzowane pytania wymagające przemyślanej odpowiedzi. Można wydostać się z tego w jeden sposób: precyzując pytanie.

Baw Się

Współczesny system szkolnictwa usunął z nauki rozrywkę i wiele przyjemności. Mówi się nam, że zabawa jest czymś niepoważnym, zwykłą stratą czasu…

Szkoły skutecznie zabijają kreatywność, zamiast podsycać ją poprzez zabawę. To samo tyczy się większości firm, które nie tylko spowalniają innowacyjność, ale także utrudniają osiągnięcie jej swoim pracownikom.

Zabawa może wydawać się mało istotną czynnością, ale jest niezbędna pod wieloma względami. Może znacząco poprawić:
  • edukację,
  • relacje z innymi,
  • zdrowie psychiczne,
  • zdolność do innowacji.

Zabawa ma fundamentalne znaczenie dla ludzkiego życia (szczególnie esencjalisty), ponieważ napędza proces odkrywania co najmniej na 3 sposoby:

  1. Poszerza zakres dostępnych możliwości - pozwala dostrzec te, których normalnie byśmy nie zobaczyli. Pomaga zmienić dotychczasowe założenia. Rozszerza umysł i poszerza perspektywę.
  2. Jest antidotum na stres - pozwala zmniejszyć napięcie nerwowe, które generuje stres, a ten bywa zabójczy dla produktywności i kreatywności.
  3. Ma pozytywny wpływ na funkcje menedżerskie mózgu - stymuluje fragmenty mózgu odpowiedzialne zarówno za  uważne, logiczne rozumowanie, jak i beztroską, nieograniczoną eksplorację. Zabawa pomoże Ci odkryć to, co naprawdę istotne.

Rezygnowanie Jest Dla... Wygranych

Derek Sivers (popularny uczestnik konferencji TED) podzielił się swoją prostą metodą stawania się bardziej wybrednym podczas podejmowania decyzji.

Kluczem do sukcesu jest poddanie decyzji ekstremalnej próbie: jeżeli masz absolutne i niepodważalne przekonanie, że powinieneś coś zrobić, mów "tak" w stylu Dereka. Wszystko inne powinieneś odrzucić.

Zadanie dla Ciebie: Następnym razem, kiedy staniesz przed jakąś decyzją, skorzystaj z niniejszego modelu:


Zasada 90 procent


W sytuacji wyboru prowadzącego do rozwoju zadaj sobie pytanie: "Jak bardzo prawdopodobne, że to przybliży mnie do mojego najważniejszego celu?"


Oceń daną rzecz / przedsięwzięcie w skali od 1 do 100%. Wszystko to, co ocenisz na mniej niż 90%, potraktuj jak 0% i odpuść.

Podobnie, w przypadku listy rzeczy do zrobienia, możesz zapytać: "Na ile prawdopodobne jest, że to naprawdę pomoże mi zrobić postęp w kierunku mojego najważniejszego celu?".

Przykład: Podczas wiosennych porządków w szafie, zadaj sobie pytanie: "jakie jest prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek założę tę rzecz?" Jeśli wynosi poniżej 90%, wiesz co masz zrobić 😉



Znaj Swój Cel

Musisz nauczyć się eliminować rzeczy nieistotne, aby całą swoją energię móc skupić na realizacji naprawdę ważnych przedsięwzięć.

Pierwszą kategorią rzeczy nieistotnych, które musisz nauczyć się odrzucać, są te niemające żadnego związku z tym, co zamierzasz osiągnąć. A żeby to zrobić, w pierwszej kolejności musisz dokładnie wiedzieć, co chcesz zrobić. W innym wypadku jest to niemożliwe.

Jako esencjalista musisz sprawić, aby Twój cel ewoluował z "dość jasnego" do zupełnie jasnego". Tak, to ogromna różnica…

W zespole motywacja i współpraca pogarszają się, gdy brakuje celu. Ludzie rozwijają się, kiedy istnieje wysoki poziom jasności co do tego, co zespół reprezentuje oraz jakie są jego role i cele.

Istnieją 2 powszechne schematy zachowań, które pojawiają się w momencie, gdy zespołowi brakuje jasno określonego celu:

  1. Rozgrywki polityczne - Kiedy zespół bawi się w politykę, nadmiernie skupia się na zdobyciu uwagi menedżera. Kiedy nie mamy jasności co do naszego celu w życiu osobistym i nie mamy jasnego poczucia naszych celów, aspiracji i wartości, wymyślamy gry towarzyskie. Tracimy czas i energię, próbując wyglądać dobrze w porównaniu z innymi i przeceniamy rzeczy nieistotne. Tym samym zaniedbujemy działania, które są naprawdę istotne.
  2. Wszystko jest dobre - Jeśli zespół wierzy, że wszystko jest dobre (a to złe podejście), wtedy nie ma celu i nie ma lidera. Gdy ludzie zaczną angażować się w zbyt wiele różnych czynności (nawet wartościowych), mogą nie zrealizować swojej najważniejszej misji. Ponieważ nie dostarczą wystarczająco dużo wkładu na wysokim poziomie.

W jaki sposób sprecyzować cel zespołu oraz indywidualne cele jego poszczególnych członków?

Odpowiedź: określić ważną intencję.

Ważna intencja to jedna decyzja, która rozstrzyga tysiąc późniejszych decyzji.
Jest zarówno inspirująca, jak i konkretna. Jest również konstruktywna i wymierna. Chodzi o jeden wybór, który eliminuje całe mnóstwo innych opcji i wyznacza kurs na następnych pięć, dziesięć albo nawet dwadzieścia lat życia.

Śmiało (i Często) Mów "Nie"

Słowo "nie" wypowiedziane w odpowiednim miejscu oraz czasie może zmienić bieg historii. W obliczu ogromnej presji społecznej jest także sporym wyzwaniem.

Umiejętność odmowy z odwagą i wdziękiem w momentach, w których ktoś na Ciebie naciska, jest jedną z najważniejszych umiejętności do opanowania u esencjalisty. A także jedną z najtrudniejszych.

Istnieje wiele powodów, przez które boimy się powiedzieć "nie":

  • Boimy się, że ominie nas wspaniałą okazja.
  • Martwimy się, że narobimy za sobą namieszania i spalimy wszystkie mosty.
  • Nie możemy znieść myśli o tym, że zawiedziemy kogoś, na kim nam zależy i kogo szanujemy.

Tak, odmawianie komuś może być trudne, ale nieumiejętność odmawiania może spowodować, że stracisz coś znacznie cenniejszego…

Kiedy nie masz jasności co do tego, co istotne, jesteś bezbronny. Jednak jasność co do tego, co dla Ciebie naprawdę ważne, da Ci siłę, by powiedzieć "nie" temu, co nieistotne.


Niezręczność

Drugą z trudności pomiędzy wyborem tego, co naprawdę ważne, jest nasz naturalnych strach przed posądzeniem o społeczną niezręczność.

My ludzie odczuwamy silną wewnętrzną potrzebę utrzymywania pozytywnych relacji. Tysiące lat temu nasze przetrwanie zależało od dopasowania się do plemienia i dogadywania się z innymi.

Sposobem na wydostanie się z tej pułapki jest umiejętność odmawiania w sposób stanowczy i zdecydowany, a zarazem uprzejmy.

Gwarantuję Ci, że kiedy ją posiądziesz, okaże się, że strach przed rozczarowaniem i rozgniewaniem drugiego człowieka był wyolbrzymiony. Ba! Inni zaczną Cię jeszcze bardziej szanować i podziwiać za odwagę.



Kilka Wskazówek, Dzięki Którym Uprzejmie Odmówisz:

  • Uprzejma odmowa nie musi wymagać użycia "nie" - esencjaliści częściej odmawiają niż używają słowa "nie". Zamiast tego możesz powiedzieć: "Bardzo bym chciał Ci pomóc, ale jestem zbyt zapracowany".

  • Oddziel decyzję od relacji - kiedy ktoś prosi Cię, abyś coś zrobił, nie myl samej prośby z relacją z drugim człowiekiem. Odrzucenie prośby =/= odrzucenie człowieka. Dokonaj świadomego wyboru i nie zapominaj, aby znaleźć w sobie odwagę i współczucie do zakomunikowania decyzji.

  • Skup się na wyborze - im więcej będziesz myśleć o tym, z ilu rzeczy musisz zrezygnować, mówiąc komuś "tak", tym łatwiej przyjdzie Ci odmowa. Kiedy nie masz przed sobą jasnego obrazu utraconych alternatywnych możliwości, bardzo łatwo wpaść w pułapkę i myśleć, że możesz wszystko.

  • Nie zapominaj, że każdy coś sprzedaje - każdy coś nam oferuje: daną ideę, punkt widzenia, opinię, w zamian za nasz czas. Już sama świadomość tego, co jest przedmiotem potencjalnej transakcji, umożliwi Ci rozważne podejmowanie decyzji dotyczącej tego, czy chcesz ją zawrzeć.


4 Powszechnych Pułapek Nieesencjonalizmu (i Jak Ich Uniknąć):

1. Efekt posiadania
Skłonność do zaniżania wartości rzeczy, które nie należą do nas oraz zawyżania wartości tego, co posiadamy. Dotyczy zarówno przedmiotów, jak i nieistotnych czynności.
Przykład: Realizowany w Twojej firmie projekt zmierzający donikąd, wydaje Ci się ważniejszy, niż jest w rzeczywistości, kiedy jesteś jego menedżerem.  

Jak temu zaradzić: Zamiast myśleć o tym, jak bardzo cenisz daną rzecz, zastanów się, ile byłbyś w stanie za nią zapłacić, aby ją zdobyć. To samo kryterium możesz stosować do pojawiających się możliwości i podejmowanych zobowiązań. Zadaj sobie pytanie: Co byłbym gotów poświęcić, żeby zdobyć tę możliwość, gdyby sama się nie pojawiła?

2. Strach przed marnotrawstwem
Rezygnacja z przedsięwzięcia, w które włożyliśmy dziesiątki, a nawet setki godzin pracy, jest niesamowicie trudna. Wynika to z faktu, że całe życie jesteśmy zmuszani przez otoczenie do unikania marnotrawstwa, aby nie wyjść na marnotrawców (nawet we własnym mniemaniu).

Jak temu zaradzić: Najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie się do porażki. Nie jest to żadnym powodem do wstydu. W końcu przyznajesz się do tego, że stałeś się mądrzejszy.

3. Dopasowywanie się na siłę
Bez względu na to, czy dotyczy to życia prywatnego, czy zawodowego, często udajemy kogoś, kim nie jesteśmy, aby dopasować się na siłę do danej sytuacji.

Jak temu zaradzić: Skorzystaj z pomocy bezstronnego doradcy. Osoby, która nie będzie emocjonalnie zaangażowana w dane przedsięwzięcie i będąca poza zasięgiem Twoich decyzji. To właśnie ona może dać Ci pozwolenie na rezygnację z czegoś, co nie przynosi spodziewanych efektów.

4. Podejmowanie Przypadkowych Zobowiązań
Niektórzy mają dni wypełnione aż po brzegi drobnymi zobowiązaniami podejmowanymi przypadkowo podczas rozmów z napotkanymi ludźmi.

Przykład: Rozmawiasz ze znajomym o wypróbowaniu nowej restauracji, która niedługo się otwiera. I nieświadomie składasz obietnicę wzięcia udziału w otwarciu.

Jak temu zaradzić: Odczekaj pięć sekund przed zaoferowaniem komuś pomocy. To może zmienić naprawdę wiele i zmniejszyć prawdopodobieństwo podjęcia działania. A jeśli już podjąłeś się jakiegoś zobowiązania i chcesz się z niego wyplątać, najprościej będzie przeprosić i powiedzieć, że wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy z tego, jak dużym obciążeniem dla Ciebie będzie jego realizacja.



Stwórz Bufor

Wiesz, co jest najpiękniejsze w mówieniu "nie"?

Zastanów się…. świadomość tego, że masz wystarczająco dużo czasu, aby wziąć udział w rzeczach, którym chętnie mówisz "tak".

Jednak nie oznacza to, że możesz siedzieć bezczynnie. Nawet jeśli skupisz się tylko na kilku rzeczach, musisz je odpowiednio zaplanować.

Życie lubi być nieprzewidywalne. W ciągu dnia mogą Ci się przydarzyć rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć i opóźnić pracę. Myślenie, że jesteśmy w stanie oszacować, ile rzeczy możemy zrobić w ciągu dnia i że wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, stanowi jedną z naszych głównych wad jako ludzi.

Spokojnie! Możesz odpowiednio się przygotować i stworzyć bufor.

Jeśli planujesz jakieś działanie, zawsze dodawaj do niego bufor w postaci dodatkowych 50% czasu, który potrzebujesz na jego realizację. W ten sposób będziesz mógł działać swobodnie, nawet jeśli pojawią się jakieś przeszkody.

Przykład: Jeśli myślisz, że napisanie artykułu zajmie Ci 1 godzinę, dodaj bufor i zaplanuj 1,5 godziny pisania w swoim kalendarzu.



Mniej = Więcej

Zbyt rzadko poświęcamy czas na myślenie o tym, które z naszych działań przynoszą oczekiwane rezultaty, a które nie. A nawet jeśli to robimy, dużo łatwiej przychodzi nam myślenie o działaniu w kwestii dodawania, a nie odejmowania…

Esencjaliści, zamiast skupiać się na zwiększaniu wysiłku i zasobów, koncentrują się na ograniczeniach lub przeszkodach, które trzeba usunąć. W jaki sposób?

  1. Jednoznaczne określenie ważnej intencji - abyś mógł określić, jakie przeszkody należy usunąć, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Zadaj sobie pytanie: "Skąd będę wiedzieć, że osiągnąłem cel?".
  2. Zidentyfikowanie "najwolniejszego piechura" - przed rzuceniem się w wir pracy zadaj sobie dwa pytania: "Jakie przeszkody oddzielają mnie od celu?" oraz "Co mnie powstrzymuje przed wykonaniem zadania?". Zrób listę tych przeszkód i uszereguj je od najważniejszej do najmniej ważnej. Odpowiadając na pytanie: "Usunięcie której przeszkody sprawiłoby, że większość pozostałych sama by zniknęła?". Na Twojej drodze może pojawić się wiele przeszkód, ale powinieneś skupić się na usunięciu tej najważniejszej.
  3. Usuwanie przeszkód - w celu usunięcia przeszkody musisz pozwolić sobie na to, aby wstępna wersja nie była dopracowana. Działaj w myśl zasady "zrobione jest lepsze od idealnego". Eliminując główną przeszkodę, ułatwisz sobie wszystkie inne aspekty pracy. Usuwanie przeszkód nie musi być trudne i nie wymaga nadludzkiego wysiłku. Zacznij od małych kroków.


Suma Małych Kroków = Wielkie Zwycięstwo

Esencjalista zaczyna od małych rzeczy i cieszy się z postępów.

Zamiast dążyć do wielkich, krzykliwych zwycięstw, które nie mają znaczenia, esencjalista dąży do małych i prostych zwycięstw w obszarach, które są niezbędne.

Zaczynając od małych rzeczy i nagradzając postępy, osiągamy więcej niż wtedy, gdy stawiamy sobie wzniosłe i często niemożliwe do osiągnięcia cele.

Oto kilka technik, które ułatwią Ci takie postępowanie:

  • Skup się na minimalnym koniecznym postępie - zacznij od zadania sobie pytania: "Jaki najmniejszy postęp okaże się użyteczny i wartościowy z punktu widzenia realizacji ważnego zadania, które chcę wykonać?".
  • Ograniczaj się do minimalnych koniecznych przygotowań - realizację ważnych celów można zacząć na dwa sposoby. Wcześnie i skromnie lub późno i z rozmachem. Ten drugi przypomina sesję na studiach, kiedy studenci zaczynają się uczyć w ostatniej chwili do egzaminu, często zarywając noce. Pierwszy natomiast polega na przystąpieniu do pracy przy jak najmniejszym zaangażowaniu czasu. Pomyśl o zbliżającym się celu i terminie, a następnie zadaj sobie pytanie: "Jakie minimalne środki muszę teraz zaangażować, żeby odpowiednio się przygotować?".
  • Wizualnie nagradzaj postęp - w wizualnym mierzeniu postępów na drodze do celu tkwi OGROMNA moc. Nie unikaj stosowania tej metody w odniesieniu do własnych celów (zarówno w domu, jak i pracy). Nagradzaj się za drobne sukcesy, w ten sposób nie tylko osiągniesz więcej, ale również będziesz czerpać więcej radości i satysfakcji z całego procesu.



Co Jest Ważne W Tej Chwili?

Zawsze skupiaj się na tym, co jest dla Ciebie ważne teraz. Każda sekunda spędzona na zamartwianiu się przeszłością lub przyszłością odwraca naszą uwagę od tego, co jest naprawdę istotne tu i teraz.

W starożytnej Grecji istniały dwa słowa na określenie czasu:
  1. chronos (ilościowe) - oznacza dosłowne tykanie zegara i czas chronologiczny, który mierzymy (i się ścigamy, starając się wykorzystać go jak najbardziej efektywnie).
  2. kairos (jakościowe) -  chodzi o właściwy moment, chwilę, czas obecny. Doświadczamy go tylko wtedy, kiedy jesteśmy naprawdę obecni w danym momencie.

Droga esencjalisty polega na byciu obecnym i doświadczaniu życia w Kairos, a nie tylko w chronos. Esencjaliści żyją całym swoim życiem w chwili obecnej, a nie wczoraj czy jutro. Dzięki temu mogą w pełni wykorzystać swoją energię do realizacji bieżącego zadania.

Jeśli chcesz być obecnym tu i teraz:
  • Ustal priorytety.
  • Wyrzuć z głowy przyszłość.
  • Ustal, co jest najważniejsze w tej chwili.


Bądź

Wszyscy jesteśmy w stanie oczyścić nasze życie z tego, co nieistotne i przyjąć drogę esencjalistów na swój własny sposób, w swoim czasie i na swoją własną skalę. Wszyscy możemy żyć życiem pełnym prostoty, dużego wkładu i znaczenia.

Istnieją dwa sposoby myślenia o esencjalizmie:
  1. Coś, co robisz od czasu do czasu: w tym przypadku jest tylko jedną dodatkową rzeczą, którą dodajesz do swojego i tak przepełnionego planu.
  2. Coś, co staje się Twoim stylem życia: jest innym, znacznie prostszym sposobem robienia wszystkiego.

Myśląc o esencjalizmie w ten ostatni sposób, może on stać się esencją tego, kim jesteś.



Podsumowanie

Moja opinia:

Esencjalizm jest niesamowitym podejściem do życia, które polecam każdemu. Książka zmusiła mnie do zastanowienia się nad własnym życiem i rozważenia, co jest dla mnie istotne, a co mnie powstrzymuje przed osiągnięciem moich celów.

Polecam ją każdemu. Myślę, że spokojnie znajdziesz w przynajmniej jedną rzeczy, która znacząco poprawi jakość Twojego życia.

ODPOWIEDŹ:

W 2012 roku Światowe Forum Ekonomiczne włączyło McKeowna do Forum Młodych Globalnych Liderów.

Przykłady zastosowań:

Odpowiedz na poniższe pytania:

  • Czy kiedykolwiek czułeś, że pracujesz za dużo, a jednocześnie Twoje umiejętności nie są właściwie wykorzystane?
  • Czy kiedykolwiek czułeś się turbo zajęty, ale nieproduktywny?
  • Czy nie masz wrażenia, że jesteś w ciągłym ruchu, ale zmierzasz donikąd?
  • Czy kiedykolwiek stwierdziłeś, że jesteś coraz lepszy, w coraz mniej istotnych sprawach?
Jeśli odpowiedziałeś na którekolwiek z powyższych pytań brzmiała "tak", Twoim ratunkiem może być wejście na drogę esencjalizmu.

Zanim zdecydujesz się powiedzieć "tak" i przyjąć kolejne zobowiązanie, zadaj sobie pytanie:

  • Czy dana czynność przyczynia się w najwyższym możliwym stopniu do osiągnięcia Twojego celu?
Jeżeli odpowiedź brzmi nie, taka rzecz zalicza się do eliminacji.

Następnym razem, kiedy staniesz przed jakąś decyzją, skorzystaj z niniejszego modelu:
Jeśli planujesz jakieś działanie, zawsze dodawaj do niego bufor w postaci dodatkowych 50% czasu, który potrzebujesz na jego realizację. W ten sposób będziesz mógł działać swobodnie, nawet jeśli pojawią się jakieś przeszkody.

Przykład: Jeśli myślisz, że napisanie artykułu zajmie Ci 1 godzinę, dodaj bufor i zaplanuj 1,5 godziny pisania w swoim kalendarzu.



Materiały dodatkowe:




Cytaty:

Ludzie są efektywni, ponieważ mówią "nie".

Najzwyklejszy ołówek jest lepszy niż najmocniejsza pamięć.

W esencjalizmie nie chodzi o to, aby robić więcej, tylko jak robić właściwe rzeczy.

Zdolności wyboru nie można nikomu zabrać ani też nie można jej dobrowolnie oddać - można o niej tylko zapomnieć.

Przytłaczająca prawda jest taka, że żyjemy w świecie, w którym niemal wszystko jest bezwartościowe, i tylko nieliczne rzeczy mają wyjątkową wartość.

Brak klarowności celu oraz świadomości roli poszczególnych osób sprawiał, że ludzie byli zdezorientowani, zestresowani i sfrustrowani, a w ostatecznym rozrachunku, ponosili porażkę.

Spośród wszystkich form ludzkiej motywacji najbardziej skuteczny jest POSTĘP. Dlaczego? Ponieważ drobne, konkretne zwycięstwa nadają nam rozpęd i wzmacniają wiarę w dalsze sukcesy.

Esencjaliści postanawiają robić jedną rzecz mniej dzisiaj, żeby zrobić więcej jutro. To prawda, trzeba dokonać wyboru. Niemniej drobne kompromisy sumują się w dłuższym okresie w pokaźne korzyści.













Email Marketing by ActiveCampaign